Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Miesiączka po porodzie@pixabay.com
Kobiety karmiące naturalnie nie mają miesiączki przez około 20 tygodni po porodzie. Kobiety, które nie karmią piersią, mogą się spodziewać miesiączki już po połowie tego czasu. Czym innym jest jednak miesiączka, a czym innym krwawienie z pochwy po porodzie, na które nie trzeba czekać tak długo.
Jest to częste pytanie kierowane do położnika. Odpowiedź jest jedna – zależy to od tego jak dawno był poród i czy dziecko jest karmione piersią. Okres oczekiwania na miesiączkę jest różny, u każdej kobiety inny. Hormonem odpowiadającym za produkcję mleka jest prolaktyna, produkowana przez przysadkę mózgową. Jej ilość rośnie znacząco już od początku ciąży, by osiągnąć szczyt po porodzie i w czasie karmienia. Do produkcji mleka potrzebna jest odpowiednia ilość przyjmowanych płynów oraz regularne, pełne karmienie piersią, bo to ono stymuluje jego produkcję i wydzielanie drogą bodźców nerwowych. Tak jest szczególnie w okresie krótko po porodzie i to też wpływa na pojawienie się pierwszej miesiączki. Drogi rodne po porodzie, szczególnie tym drogami natury potrzebują czasu do pełnej regeneracji i powrotu do stanu pierwotnego.
Z upływem czasu coraz częściej zaczynają pojawiać się miesiączki, w szczególności, gdy mleka jest coraz mniej, a i karmienie jest coraz rzadsze. Te pierwsze cykle miesiączkowe początkowo są bezowulacyjne, ale nie ma widocznego znaku powrotu płodności. Z tego względu w tym czasie trzeba zapobiegać zajściu w ciążę przy pomocy jednej z zalecanych metod. Ta kwestia powinna być poruszona w czasie pierwszej wizyty poporodowej. Jako ciekawostkę można dodać, iż nasze prababki latami po porodzie nie miały miesiączki, bo zachodziły w ciążę w czasie karmienia kolejnego dziecka. Proszę sobie wyobrazić brak miesiączek przez ponad 10 lat, bo tyle dzieci mogło się po kolei urodzić. Karmienie jest doskonałym darem natury, bo oprócz pełnowartościowego pokarmu dostarcza dziecku różne przeciwciała chorobowe. Im dłuższe karmienie, tym lepiej. Dzieci są zdrowsze, szczuplejsze, ale mają też nieco większą szansę na próchnicę zębów (cukier w mleku matki). W miarę możliwości karmienie powinno trwać nie mniej niż 6 miesięcy. Sam jestem zwolennikiem nawet dłuższego karmienia piersią.
Szczególnym znakiem jest to, że pierwsza miesiączka przeważnie występuje po dłuższej przerwie w krwawieniu poporodowym. Okres ten jest różny. Mówimy tutaj o miesiączce przy pełnym karmieniu piersią. Inaczej jest, gdy karmienie jest całkowicie zahamowane lub wspomagane sztucznym pokarmem – tutaj miesiączka może wystąpić nawet w 6-8 tygodni po porodzie.
Początkowe krwawienia miesiączkowe są nieregularne, z różnymi przerwami między nimi. Z biegiem czasu stają się coraz bardziej regularne i ostatecznie wracają do stanu przedciążowego. U kobiet które miały z różnych hormonalnych przyczyn nieregularne cykle przed ciążą, prawdopodobieństwo powrotu do cykli nieregularnych jest bardzo duże, ale w niektórych przypadkach może nastąpić w tym zakresie poprawa.
Centrum Medyczne VERITAMED, Warszawa
lek. Andrzej Wincewicz
Ginekolog Endokrynolog. Absolwent Akademii Medycznej w Białymstoku. Specjalista II stopnia z zakresu ginekologii i położnictwa oraz endokrynologii. Przez 23 lata zdobywał doświadczenie w szpitalach w Wielkiej Brytanii m.in. St. Mary’s Hospital, West London Hospital, The London Hospital, St. Stephen’s Hospital oraz Klinice Leczenia Niepłodności Małżeńskiej dr Mason (Dr Mason’s Infertility Clinic).Uczestnik licznych kursów, szkoleń, badań naukowych, praktyk oraz kongresów medycznych. Wykładowca w szkole pielęgniarek i położnych z zakresu ginekologii i położnictwa.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.07.18 19:43
Zarwane noce, zmęczenie.. może byc różnie..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.